Uprkos izazovima pandemije virusa COVID-19, mali poduzetnici širom Bosne i Hercegovine nastavljaju sa radom, ulaganjima i pripremom novih poslova. Za nepune dvije godine, mladi tim u kompaniji “Ekon ImmoGroup” razvio je cijeli sistem za proizvodnju montažnih objekata, zahvaljujući dobrim poslovnim vezama sa švicarskim tržištem.
Jasmin Sinanović, prokurista u preduzeću jedna je od ključnih osoba iza ovog poslovnog poduhvata. I on, kao i Haris Hotić, vlasnik kompanije i član bh. dijaspore u Švicarskoj, pripadaju novoj generaciji poduzetnika. Obojica rođeni početkom devedesetih, danas se pojavljuju kao investitori prepoznatljivi u lokalnoj zajednici, saopćeno je iz projekta Diaspora Invest.
“Haris je rođeni Švicarac, vezu sa BiH vuče na osnovu roditelja. Školovao se gore, živio. Povezali smo se, jer sam radio u kompaniji njegovog oca. Našli smo se na istoj frekvenciji i izuzetno uspješno sarađujemo. On je razvio biznis u nekretninama, a zatim je započeo i sa firmom koja se bavi montažnom gradnjom. Radio je dugo sa firmama iz BiH kroz montažnu gradnju, uvozio u Švicarsku, montirao, naručivao. S vremenom se razvija ideja da pokrene samostalnu kompaniju koja bi radila proizvodnju u BiH. Tako je nastao Ekon ImmoGroup. Na taj način je mogao garantovati poštivanje rokova i kvalitete koja se tražila u Švicarskoj. I tu je posao krenuo”, prepričava Sinanović.
Velika sredstva su uložena u nabavku mašina. Vlasnikova sestrinska firma u Švicarskoj je danas jedini kupac, tako da proizvodnja u Mostaru radi 100 posto izvoz za Švicarsku.
“Radimo proizvodnju gotovih montažnih elemenata, koji se na terenu spoje i čine montažni objekat. Svega četiri mjeseca od registracije izvezli smo troetažnu kuću sa 250 kvadrata i tako je posao krenuo. Ekipa se postepeno uhodala, učili smo u procesu i danas imamo tim kojem možete povjeriti velike zadatke. Imamo tu odličnu saradnju i koheziju. Švicarska firma ugovora poslove u Švicarskoj, Bazel, okolina Bazela. Odrade arhitektonsko rješenje, nađu kupca. Bh. firma naručuje repromaterijal, organizuje radnu snagu i proizvodnju”, dodaje Sinanović.
Žali što se domaći dobavljači suočavaju sa izazovom da nisu u mogućnosti pružiti garanciju o porijeklu drveta i termičkoj zaštiti.
“Jedna konstruktivna drvena greda ugrađena u zidni, krovni ili međuspratni panel, ako govorimo o švicarskim standardima gradnje, mora imati jasnu informaciju odakle je došla, iz koje šume, da li je neko imao pravo da posiječe šumu, da li je uradio pošumljavanje, a onda imate još niz zahtjeva u vezi čuvanja i termičke izolacije. Kod nas, još uvijek, ne postoji dovoljno razvijen sistem certifikacije u ovom smislu, što je nešto što se mora unaprijediti u budućnosti, kako bi se stvorio jedan širi lanac održive saradnje u proizvodnji, a onda i prema izvozu”, objasnio je.