Kada bebu stavite da leži na stomaku, ona svoju težinu podupire podlakticama. Na taj način jača glavu, vrat i gornji deo tela. Vaša beba bi zato trebalo da leži na stomaku više puta tokom dana.Ubrzo po rođenju počnite bebu da stavljate na stomak. U prvih nekoliko nedelja neka beba 2-3 puta dnevno leži oko dva minuta na stomaku. Postepeno povećavajte vreme dok beba ne počne da leži na stomaku nekoliko puta dnevno po 10-15 minuta.
Na leđima spava, na stomaku se igra
Dok beba spava, ona provede mnogo vremena na leđima, sa glavom u jednom položaju, usled čega može da dođe do zaravnjenja na zadnjem delu glave. Ako beba provodi vreme na stomaku, to može da se spreči.
Šta raditi sa bebom dok leži na stomaku
Poređajte bezbedne predmete i igračke oko bebe. Pomerajte ih sa jedne na drugu stranu ispred njenog lica. Na taj način je podstičete da pomera, podiže i okreće glavu.
Lezite i vi na pod pored bebe. Okrećite stranice slikovnice. Na taj način jačate bebine oči i ujedno je zabavljate.
Stavite ispred bebe ogledalo koje se ne lomi, tako da može da gleda svoj odraz.
Isprobajte različita mesta. Na primer, stavite je da leži na stomaku na ćebetu u dvorištu.
Kako da ležanje na stomaku bebi bude zabavno
Neka beba zna da ste blizu tako što ćete joj pričati i pevati, maziti joj leđa ili golicati ruke.
Ako vaša beba ne voli da leži na stomaku na podu, probajte da ispod nje stavite urolani peškir, položite je preko krila ili velike lopte.
Nadgledajte bebu dok se igra na stomaku. Vremenom će beba postati snažnija i početi više da se kreće, zato rasklonite nebezbedne stvari u njenoj okolini.