Šta uraditi kada beba štuca i kako spriječiti

Roditelji se prilično uspaniče kada beba počne štucati, no ukoliko to njoj ne smeta, nemate se zbog čega brinuti. Naime, ova pojava je normalna kod novorođenčadi. Vjerovali ili ne, štucanje počinje dok je beba još u maternici.
Uzrok štucanja kod fetusa još uvijek nije poznat, no vjeruje se da je to povezano s razvojem bebinih pluća. S druge strane, štucanje kod novorođenčadi se objašnjava iziritiranom dijafragmom ako beba prebrzo jede ili pije.
Pedijatrica Gina Posner kazala je za Insider da štucanje nije štetno za bebu i nije ga potrebno zaustavljati. Ono najčešće traje 10-15 minuta, a samo u rijetkim slučajevima može trajati i do dva sata.

Kako bi spriječili štucanje kod bebe, pokušajte usporiti njeno hranjenje, a nakon hranjenja podignite je kako bi podrignula.

Ljekaru biste se trebali obratiti jedino ako štucanje traje danima i uzrokuje nervozu kod bebe. Često štucanje može biti simptom gastroezofagealnog refluksa (GER) koji nastaje kada se želučana kiselina i djelomično probavljena hrana vrate kroz jednjak.

Većina beba preraste GER u razdoblju od 9. do 12. mjeseca, ali ako vaša beba često povraća na silu, odbija hranu, plače i krivi leđa dok jede, trebali biste potražiti pomoć pedijatra.

Facebook
Twitter
Pinterest

ASTROLOGIJA TAROT NUMEROLOGIJA TELEFONOM

(POZIV DODIROM NA BROJ TELEFONA)

SRBIJA

120 RSD

ŠVAJCARSKA

2 CHF

HRVATSKA

3,49 KN

4,78 KN

AUSTRIJA

1,55 EUR

NEMAČKA

0,79 EUR* Cena mobilnog zavisi od operatera

BiH BH Telecom

1,4 KM

BiH m:tel

1,4 KM

ŠVEDSKA

7 SEK

ASTROLOZI AKTIVNI NA MREŽI

Astro SMS

Nikada nije kasno da preuzmete stvar u svoje ruke i obratite se našem stručnom i profesionalnom astro timu za svoju ličnu astro prognozu!

Saznaj šta te očekuje u budućnosti.