Prolećna dijeta

Prolećna dijeta će ubrzati Vaš, podstaći topljenje naslaga sala, osvežiti vašu kožu i poboljšati zdravlje kose! Proleće je pravo vreme da se rešite viška kilograma i centimetara oko struka i zadnjice, koji su se javili kao znaci zimske ishrane i malo kretanja! Prolećna dijeta nije namenjena samo za prve prolećne sunčane i tople dane, ona se može sprovoditi uvek kada možete da nabavite sve namirnice predvidjene jelovnikom ove dijete.

PROLEĆNA DIJETA JELOVNIK

Ponedeljak

Doručak: šolja zelenog čaja bez šećera sa kašikom integralnih pahuljica, 150g mladog sira
Ručak: zelena salata sa limunom i uljem po izboru, pileća prsa na roštilju i šampinjoni dinstani sa belim lukom
Večera: činija supe od povrća, šnicla pečena u alu-foliji

Utorak

Doručak: dve kriške integralnog hleba sa malo putera, ceđeni sok od grejpfruta
Ručak: omlet od dva jaja sa dinstanim šampinjonima, paradajz salata (sa peršunom i kašičicom maslinovog ulja)
Večera: barena riba (rečna ili morska), salata od barenog bro-kolija sa belim lukom i maslinovim uljem i limunom, kriška mladog sira

Sreda

Doručak: integralne pahuljice sa jogurtom bez mlečne masti
Ručak: 200g goveđeg odreska sa žara, salata od rotkvica, zelena salata i mladi luk
Večera: integralne testenine sa povrćem po želji i barenim ribljim mesom

Četvrtak

Doručak: 1 devrek i šolja zelenog čaja
Ručak: pečeni ćureći me i ba-reni grašak začinjen po želji
Večera: bareno jaje, kriška mladog sira i kriška hleba

Petak

Doručak: palenta sa šoljom jogurta bez mlečne masti
Ručak: dinstana piletina sa povrćem i bareni integralni pirinač
Večera: salata sa paradajzom, krastavcem, mladim sirom, mladim lukom i prepečenim tostom

Subota

Doručak: dva prepečena tosta sa džemom (u tankom sloju), šolja sojinog mleka
Ručak: čorba od povrća sa sitnim komadićima pilećeg mesa, kriška hleba
Večera: salata od krastvca sa jogurtom i 2-3 lanene pločice

Nedelja

Doručak: dve integralne kriške hleba, mladi sir i cedeni sok od pomorandže
Ručak: dinstana junetina (sa paprikom, paradajzom, šaragre-pom i lukom), začinjena po želji, dva barena krompira srednje veličine
Večera: pileća supa i prepečeni integralni tost

Tokom prolećne dijete između glavnih obroka pojedite voće i pijte što više tečnosti.

Saveti za uspešno očuvanje željene težine posle prolećne dijete

1. Masti da, ali umereno

Izbegavate masnoće koliko god možete da biste uštedeli kalorije? Grešite, jer ne samo što ste na gubitku kada je reč o ukusu, nego će i vašem organizmu nedostajti masnoće neophodne za normalno funkcionisanje organizma i očuvanje zdravlja.
Masti su važne jer učestvuju u izgradnji ćelijskih membrana, omogućavaju proizvodnju hormonai drugih bitnih jedinjenja, utiču na proces varenja i pospešuju apsorpciju vitamina A, D, E i K.
Da biste očuvali vitku liniju i dobro zdravlje, ograničite količinu štetnih zasićenih masti (puter, stari sir, slatkiši, slanina, suhomesnati proizvodi)! umesto njih radije koristite namirnice koje sadrže zdrave, nezasićene masne kiseline (biljna ulja, riba, soja, semenke suncokreta, orasi, badem…).

2. Nepreskačite doručak!

Čak i ako ujutru žurite na posao, niste gladni ili držite dijetu, ne preskačite doručak! Doručak je najvažniji obrok, tvrde nutricionisti, a idealan jutarnji obrok trebalo bi da sadrži 20 do 25 % ukupnih dnevnih energetskih potreba. Dobar doručak podrazumeva čaj ili kafu, porciju žitarica sa mlekom ili jogurtom (ili sendivič sa šunkom) i čašu sveže cedenog soka ili voće. Ako žurite na posao, popijte makar kafu ili solju mleka kod kuće, a na poslu uzmite voće i sendvič. Tako ćete organizmu obezbediti neophodnu energiju do sledećeg obroka.

3. Ubrzajte metabolizam

Idealna telesna težina ima veze i sa dobrim metabolizmom. Da bi razmena materija u organizmu bila pravilna najhitniji su česti i raznovrsni obroci. Nutricionisti preporučuju da razmak između obroka bude 2,5 do 3 sata.

4. Oprezno sa biljnim vlaknima

Ne preterujete sa hranom bogatom vlaknima. Iako stimulativno de-luju na probavu i pospešuju prolazak hrane kroz sistem za varenje, biljna vlakna u prevelikim dozama mogu da izazovu nadimanje ili poremećaj u apsorpciji minerala.

5. Birajte niskokalorične grickalice

Ako želite da sačuvate vitku liniju, budite oprezni čak i kada birate “sitna, gurmanska zadovoljstva”. Izbegavajte čokolade, slatkiše, lisnato pecivo, čips i kikiriki i druge.

Ishrana

Visokokalorične grickalice, a “glad radije zavarajte” manje kaloričnim jabukama, mladim sirom, običnim kiflama ili keksom od integralnog brašna.

6. Mršavitepola kilograma nedeljno

Većina stručnjaka preporučuje postepen gubitak kilograma, kao najsigurniji i najuspešniji pristup. Postepeni gubitak kilograma od 250 do 500 grama nedeljno omogućava dugotrajan gubitak masnih naslaga.

7. Fizička aktivnost je obavezna

Fizička aktivnost je jedan od uslova za očuvanje ne samo telesnog već i mentalnog zdravlja. Svetska zdravstvena organizacija preporučuje rekreaciju tri do pet puta nedeljno.

8. Ne zaboravite vodu

Dovoljne količine tečnosti omogućavaju bolje rastvaranje i pre-nos hranljivih materija u organizmu. Osim toga voda reguliše telesnu temperaturu i pomaže izbacivanju toksina. Dnevno je potrebno oko 2,5-3 litre tečnosti. Litar tečnosti organizam zadovolji hranom, a ostatak vodom i drugim vrstama napitaka.

9. Opustite se

Ako stalno brinete o svakoj unetoj kaloriji, postoji rizik da više ne uživate u hrani i da potpuno izgubite apetit.
Ukoliko nemate zdravstvene probleme zbog viška kilograma suvišnih kilograma, prilagodite dijetu potrebama i budite fleksibilniji.

Facebook
Twitter
Pinterest

ASTROLOGIJA TAROT NUMEROLOGIJA TELEFONOM

(POZIV DODIROM NA BROJ TELEFONA)

SRBIJA

120 RSD

ŠVAJCARSKA

2 CHF

HRVATSKA

3,49 KN

4,78 KN

AUSTRIJA

1,55 EUR

NEMAČKA

0,79 EUR* Cena mobilnog zavisi od operatera

BiH BH Telecom

1,4 KM

BiH m:tel

1,4 KM

ŠVEDSKA

7 SEK

ASTROLOZI AKTIVNI NA MREŽI

Astro SMS

Nikada nije kasno da preuzmete stvar u svoje ruke i obratite se našem stručnom i profesionalnom astro timu za svoju ličnu astro prognozu!

Saznaj šta te očekuje u budućnosti.