Virusi su uzročnici raznih oštećenja ćelija i upalnih procesa u organizmu, a koliko su opasni nabolje govori podatak da još uvijek nije otkriven preparat koji bi uspio da ih pobjedi. Međutim, postoji nekoliko biljaka koje mogu da zaustave širenje virusa i podstaknu njihovo eliminisanje iz organizma.
List masline
Za protuvirusno dejstvo masline, ”odgovorna” je elenolna kiselina koja koči stvaranje transkriptaze i proteaze – enzima koje pojedinim vrstama pomažu da prodru u zdrave ćelije. Usporavajući razmnožavanje virusa, organizam dobija više vremena da organizuje napad. Međutim, list masline ne treba koristiti istovremeno s antibioticima jer može ometati njihovo dejstvo.
Čaj: Staviti 10 g listova masline u 2 l ključale minuta. Zatim skloniti sa šporeta i ostaviti poklopljeno da odstoji desetak minuta. Procijediti i piti tokom dana umjesto vode.
Bobice zove
Naučnici su otkrili da bobice zove sprečavaju razmnožavanje virusa i njihovo prodiranje u ćelije. Zova pomaže i u slučaju herpesa simpleksa i smanjuje nivo oksidativnog stresa. Međutim, sve ovo važi samo za zrele bobice zove, jer su nezrele otrovne.
Sirup od bobica: Izgnječiti 500 g zrelih, očišćenih bobica zove i pomiješati ih sa sokom od jednog limuna. Uzimati na svakih sat vremena po kašiku mješavine.
Tahebo
Tahebo važi za jednu od najmoćnijih ljekovitih biljaka sa protivbakterijskim, antivirusnim i antigljivičnim dejstvom, a pritom i jača imunološki sistem. Može se naći u obliku čaja, tinkture, kapsula i tableta. Primjenjuje se i u slučaju sindroma hroničnog umora, bronhitisa, anemije, pa čak i infekcije HlV-om.
Čaj: Kašičicu taheba sipati u neoštećenu emajliranu posudu i preliti sa 2 dl ključale vode. Ostaviti poklopljeno da odstoji 20 minuta, a zatim procijditi kroz plastičnu cjediljku i piti u gutljajima dvije-tri šolje čaja tokom dana.