koristan od korijena do cvijeta Maslačak

Maslačak je zeljasta višegodišnja biljka iz porodice glavočika (Asteraceae). Latinski naziv maslačka je Taraxacum. Latinski naziv ove biljke izveden je od naziva očne bolesti taraxis koju su još Stari Grci liječili ovom biljkom.

Maslačak kao povrće su prvi koristili Talijani u sedamnaestom vijeku i to svi njegovi dijelovi – korijen, stabljika, cvjetovi i listovi.

Izgled biljke
Korijen maslačka je vretenast i zadebljan, a može da dostigne čak 140 centimetara i preporučuje se da se vadi u proljeće ili jesen (preporučljivije je u jesen). Stabljika maslačka je uspravna, vretenasta, šuplja i bez listova. Stabljika dostiže visinu između 15 i 20 centimetara. Maslačak ima dvopolne cvjetove, zlatnožute koji su skupljeni u glavice promjera između tri i pet centimetara. Listovi maslačka se beru od marta do maja.

Rasprostranjenost maslačka
Maslačak je rasprostranjen na području Evrope i Azije. Ova biljka se javlja na livadama, nebitno da li su one suve ili vlažne, na pašnjacima, oranicama i vrtovima, a možemo ga naći i na visokim planinama.

Sastav maslačka
U maslačku se mogu naći vitamini A, B i C, karotinoide, triterpenski alkohol. Bogat je i željezom, magnezijumom, fosforom, silicijom, natrijem, sumporom, manganom i enzimima.

Upotreba maslačka
Maslačak se upotrebljava u ishrani i u narodnoj medicini.

Maslačak u narodnoj medicini
Maslačak pospješuje funkcije jetre i bubrega, omogućuje bolju prokrvljenost vezivnog tkiva te time povoljno djeluje na bolesti mišića i zglobova, posebno gihta.

List maslačka je dobar diuretik koji Evropski naučni komitet za fitoterapiju preporučuje kod potrebe za pojačanim mokrenjem ili visokog krvnog pritiska. Diuretsko djelovanje pripisuje se visokom udjelu kalijuma. Ako imate osjećaj nadutosti, čaj maslačka može pomoći.

Takođe, maslačak je dobar u borbi protiv dijabetesa, celulita, poboljšava vid, pomaže u otklanjanju bradavica. Maslačak je djelotvoran i kod stresa i glavobolje.

Čaj od lista maslačka
Čaj se priprema tako da se 4 do 10 grama suvog lista prelije sa 250 mililitara kipuće vode, ostavi da stoji 10 minuta te potom procijedi. Ta količina priprema se tri puta na dan i pije između obroka.

Korijen maslačka izvanredan je koleretik jer potiče stvaranje i lučenje žuči. Potiče apetit pa se preporučuje kod probavnih tegoba, nedovoljnog lučenja žuči i manjka apetita. U modernoj fitoterapiji korijen maslačka koristi se kod drenaže, odnosno čišćenja, jetre i žuči, kod tegoba kao što su alergije, kožne tegobe, pretilost i celulit.

Čaj od korijena
Čaj od korijena maslačka se pravi tako da se tri do pet grama korijena stavi u mlaku vodu te grije i kuva 10 minuta. Makne se sa vatre, procijedi i pije dva do tri puta na dan, pola sata prije jela.

Domaći sirup
Sastojci

250 svježih cvjetova maslačka

1,5 l vode

2 limuna

2 narandže

1 kg šećera

Priprema

Cvjetove maslačka preliti vodom, dodati isjeckan limun i narandžu, te pokriveno ostaviti da stoji 24 časa. Potom procijediti, dodati šećer prokuvati 90 minuta, dok se ne stvori gusti sirup. Spremiti u tegle i čivati na hladnom.

Upotreba

Uzimajte po kašičicu prije svakog obroka za regulisanje probave i jačanje apetita.

Svježi sok
Sastojci

3 šake lista maslačka

50 ml vode

Priprema

Procijediti u sokovniku sve zajedno. Čuvati u frižideru.

Upotreba

Uzimati tri puta na dan po kašičicu. Svježi sok koristan je protiv proljećnog umora, podstiče izlučivanje tečnosti, olakšava artritis i bakterijske plućne bolesti.

Protiv celulita
Pripremite 25 g listova maslačka, 25 g listova koprive, 25 g korijena maslačka i 25 g korijena čička. Kašičicu korijenja prelijte šoljicom vode, stavite na vatru i kuvajte 20 minuta. Dodajte kašičicu lišća, sklonite sa vatre, ostavite da stoji 10 minuta pa procijedite. Pijte 2-3 šoljice čaja na dan.

Maslačak u ishrani
U ishrani se mogu koristiti svi dijelovi maslačka – korijen, stabljika, listovi i cvjetovi.

Kafa od maslačka
Korijenje maslačka operite, isijecite i ispecite u rerni. Sameljite ga u mlinu za kafu. Pripremajte ga samostalno poput kafe ili kao dodatak kafi.

Maslačkovo vino
Sastojci

6 l vode

20 šolja svježih cvjetova maslačka

2 i 1/2 kg šećera

2 limuna

2 narandže

20 g kvasca

malo grožđa

Priprema

Cvjetove prelijte vrelom vodom, poklopite i ostavite da odstoje 24 sata. Ocijedite pa dodajte sok i koru limuna i narandže pa šećer. Kuvajte 10 minuta, procijedite, ohladite i umiješajte izmrvljeni kvasac. Ostavite u loncu dok se ne pojave mehurići, ulijte u flaš. Pričekajte nekoliko nedjelja da fermentacija prestane, u svaku teglu stavite malo grožđa i zatvorite prokuvanim poklopcem. Vino je pitko nakon šest mjeseci.

Zeleni frape za mršavljenje
Sastojci

1 banana

300 ml vode

100 g šumskog voća

100 g listova maslačka

Kašičica meda

Priprema

Sve sastojke stavite u blender i meljite 1-2 minuta. Upotreba

Sok popijte odmah, malim gutljajima. Može poslužiti i kao zamjena za jedan obrok.

Maslačkov med
Sastojci

500 cvjetova maslačka

4 veća limuna

1l vode

5 kg šećera

Priprema

Cvjetove maslačka preliti hladnom vodom. Dodati limun i ostaviti da odstoji 24 časa. Potom znječiti i dobro procijediti. Zatim lagano zagrijavati i dodavati kilogram po kilogram šećera, ali prije nego što se tečnost zagrije. Lagano mešajte i kuvajte dok se ne zgusne.

Slatki liker od maslačka
Sastojci

50 cvjetova maslačka

60 g meda

1 kg šećera

Limun

litru domaće rakije ili vodke

Priprema

Maslačak stavite u teglu, prelijte medom i šećerom, prekrijte narezanim limunom i prelijte rakijom. Ostavite da stoji na tamnom i toplom mjestu dvije nedjelje pa procijedite i sipajte u boce.

Salata od maslačka i slanine
Sastojci

4 šake očišćenih mladih listova maslačka

100g slanine

2 kriške hljeba

2 kašike maslinovog ulja

1 kašika vinskog ili jabukovog sirćeta

1-2 čena bijelog luka

So, biber

Priprema

Oprane listove maslačka stavite na dno zdjele. Potom hljeb narezan ba kockice, slaninu na kvadratiće. Na maslinovom ulju upržite slaninu i hljeb i onda to dodate na listove maslačka, dodajte bijeli luk i začinite.

Poslužite toplo, kao samostalno jelo.

Salata od maslačka i krompira
Sastojci

4 šake očišćenih mladih listova maslačka

1 kg krompira

1-2 čena bijelog luka

Maslinovo ulje

vinsko ili jabukovo sirće

so

Priprema

Skuvam krompir isjeći na kocke, dodati u zdjelu sa listovima maslačka, dodati bijeli luk i začiniti.

Ovu salatu možete poslužiti i kao toplu ili hladnu, tradicionalno uz tvrdo kuvana jaja ili uz meso.

Facebook
Twitter
Pinterest

ASTROLOGIJA TAROT NUMEROLOGIJA TELEFONOM

(POZIV DODIROM NA BROJ TELEFONA)

SRBIJA

120 RSD

ŠVAJCARSKA

2 CHF

HRVATSKA

3,49 KN

4,78 KN

AUSTRIJA

1,55 EUR

NEMAČKA

0,79 EUR* Cena mobilnog zavisi od operatera

BiH BH Telecom

1,4 KM

BiH m:tel

1,4 KM

ŠVEDSKA

7 SEK

ASTROLOZI AKTIVNI NA MREŽI

Astro SMS

Nikada nije kasno da preuzmete stvar u svoje ruke i obratite se našem stručnom i profesionalnom astro timu za svoju ličnu astro prognozu!

Saznaj šta te očekuje u budućnosti.