Kanda, Kodža i Nebojša je srpska muzička grupa iz Beograda.
Nastanak i prvi album
Grupa Kanda, Kodža i Nebojša (KKN) je osnovana 1991. godine u Beogradu. Prvu postavu grupe činili su Oliver Nektarijević (vokal), Vladislav Rac (bas-gitara), Rastko Lupulović (električna gitara) i Stevan Dimitrijević (bubanj). Ime benda je nastalo kada su tadašnji članovi čitajući neke stare prevode romana Dostojevskog, uzeli arhaizme Kanda (valjda), kodža (mnogo), dok ime Nebojša pripadalo nekom detetu koje je živelo u istom bloku kao i Rastko Lupulović.
Prvi album Guarda Toma! iz 1996. zapravo je mešavina studijski snimljenih pesama i snimaka sa koncerata održanih tokom 1995. godine u Domu omladine, KST-u i Bitefu. U međuvremenu, član grupe postao je Marko Petronijević (truba). Na albumu učestvuje i Dejan Vučetić Vuča iz grupe Darkwood Dub, a album je izdat za Metropolis rekords. Na ovom albumu čuje se velika energija i živost koncertnih nastupa KKN-a. Najveći hit sa ovog albuma je pesma Priroda. Za razliku od originalnog izdanja snimljenog na kaseti, na izdanju iz 2002, snimljenom na CD-u, zajedno sa pesmama KKN-a nalazi se i debitantski album grupe Veliki prezir.
Ubrzo, Rastko Lupulović odlazi iz benda i monaši se u manastiru Dečani, a gitaru u grupi preuzima Ivan Topisirović Top.
Proboj grupe i prekid rada
Drugi album, pod nazivom Igračka plačka, izdat je 1998. godine za B92. Album je delimično politički angažovan, što se, osim u njegovom naslovu, čuje najviše u pesmi Proći će i njihovo. Shodno društvenim prilikama, ovaj album, nešto mirniji i mračniji nego prethodni, krase i pesme: Right Direction, S.A.T., Štastopojo, Mediteran. Albumom Igračka plačka, koji je, iako produkciono nesavršen, ponekad pominjan kao najbolji domaći album devedesetih, KKN se probija u vrh beogradske i jugoslovenske muzike alternativnog i progresivnog zvuka.
Bend se je, zajedno sa Darkvud Dabom, Ajzbernom i Ateist repom, priključio Otporu i na sovojim koncertima pozivao publiku da glasa protiv stranke Slobodana Miloševića. Novembra i decembra 1999. godine Kanda, Kodža i Nebojša nastupa u 12 gradova za vreme Silence won’t do turneje u organizaciji B92, zajedno sa bendovima kao što su Darkvud dab i Sanšajn. Turneja je bila vid protest protiv neslavnog Zakona o informisanju u kome se defakto ograničava sloboda izražavanja.
Ubrzo potom, Stevan Dimitrijević napušta grupu, a na njegovo mesto dolazi Vladan Rajović.
Treći album – Become (B92, 2000) je, sa izuzetkom pesme Izlazim, u potpunosti otpevan na engleskom jeziku. Muzički, primetno je skretanje ka regeu i esid-džezu, uz povremeno korišćenje novih instrumenata kao što su: violina, klavir, trombon, flauta i drombulje. Najveći hitovi sa ovog albuma su pesme Righteous, Life, Nightmare i Izlazim, uz pesmu s najkraćim nazivom u domaćoj muzici — E. I ovaj album se odlikuje dubokom svešću o društvenom trenutku, ovaj put nešto univerzalnijom i prefinjenijom — tim pre što je upotrebljen engleski jezik — ali vrlo primetnom.
Sledeće godine, usled odlaska Topisirovića u SAD i opšteg stvaralačkog zamora, grupa odlučuje da prestane sa radom, na razočaranje publike. Oproštajni koncert održan je 11. maja 2001. u bašti SKC-a.
Druga postava i dalji razvoj
Nakon boravka u SAD i povratka u Beograd 2003. godine, Nektarijević oko sebe okuplja novu ekipu muzičara. Novu postavu grupe, osim njega i Rajovića, čine: Nenad Pejović (gitara), Nikola Novaković (gitara) i Branislav Dragović (bas). Naziv grupe, međutim, ostaje nepromenjen.
KKN snimaju novi album i izdaju ga 2005. godine, pod nazivom Prekidi stvarnosti (PGP RTS). Ovaj album, instrumentalno i tekstualno, predstavlja najzrelije ostvarenje benda. Sa drugačijom i svežijom atmosferom, pesme ovog albuma odišu novom energijom i izlaze van žanrovskih okvira. Izdvajaju se: Plaše dečake, Kad oživimo, Ton po ton i Oliverov, nekoliko godina ranije nastali, solo izraz: Ahead There. Na albumu se prepliću rege, džez, rok i hevi metal. Album, takođe, karakterišu različiti jezici izražavanja: šest pesama je napisano na srpskom, a četiri na engleskom jeziku. Prekidi stvarnosti je izabran za najbolji domaći album u izboru internet magazina Popboks.
Januara 2008, izdat je DVD pod nazivom Prekid stvarnosti sa snimcima koncerata održanih u beogradskom Domu omladine, 28. aprila 2006. i na festivalu Egzit, iste godine. Na disku se nalaze i kompozicije koje je grupa napravila za rok-operu Mozart…Luster…Lustig, kao i fotografije benda.
Peti album KKN-a, Deveti život, izdat je 15. oktobra 2008., a šesti – Manifest – 4. maja 2011. godine. Bend je 11. jula 2013. godine nastupio na Mejn stejdžu Egzit festivala u Novom Sadu.
Bend je predstavio novi spot i novu pesmu Sve je stalo (u r’n’r) 28. novembra 2013. u beogradskoj galeriji New Moment. Pesmu su pre objavljivanja svirali na gotovo svim svojim nastupima tokom 2013. godine, a sama pesma je snimljena uživo bez ispravki. Spot je sniman u Piranu, a producent spota je bio Lazar Sakan, zajedno sa Raškom Miljkovićem, Darjom Pačevski i Sašom Štihom.
Televizijsku premijeru spot je imao 25. novembra 2013. godine na televiziji MTV Adrija. Bend je najavio da će njihov sledeći album izaći 2014. godine i najavio promenu zvuka. Vladan Rajović je izjavio:
„Atmosfera je na snimanju bila odlična, spot je radio naš prijatelj Vladimir Sakan koji nas dobro zna i na njegovo insistiranje odabrana je ta pjesma, mada i nama odgovara jer ta numera ostavlja jak pečat i u njoj je zastupljena jaka ideološka maksima, stih iz refrena ‘Sve je stalo u rokenrol.’”
Bend je objavio album pod nazivom Volja za noć je izdat oktobra 2014. godine. Naziv albuma je igra rečima naziva Ničeovog manuskripta Volje za moć.
Članovi
Sadašnji
Oliver Nektarijević — vokal
Janko Mostarlić — gitara
Nenad Pejović — gitara
Boško Stanojević — bas-gitara
Vladan Rajović — bubanj
Bivši
Rastko Lupulović — gitara
Vladislav Rac — bas-gitara
Stevan Dimitrijević — bubanj
Marko Petronijević — truba
Ivan Topisirović — gitara
Dejan Utvar — bubanj
Nikola Novaković — gitara
Zoran Erkman — truba
Branislav Dragović — bas-gitara