Kako zaštititi svoje dijete od utapanja, trovanja

Svakog se dana na stotine male djece ozlijedi toliko da im je potrebna medicinska pomoć.

Svakog se dana na stotine male djece ozlijedi toliko da im je potrebna medicinska pomoć. Bebe se brzo kreću. U sekundi mogu dohvatiti vruće glačalo ili prevrnuti šalicu kipuće kave, no često se zna dogoditi da djeca i uz prisutstvo roditelja može zadobiti ozlijedu.

Utapanje
Malo dijete može se utopiti u samo 2,5 centimetara vode za samo nekoliko sekundi – vrijeme potrebno da javite na telefon.

Zaštita:

Bebu kupajte u malo vode i pritom je ni časak ne ostavljajte samu. Ne smijete ostaviti star dijete da čuva bebu dok se kupa kako biste odjurili otvoriti vrata ili javiti na telefon.

Blokirajte vrata kupaonice, a kvaku postavite tako daj dijete ne može dohvati. Uvijek nadgledajte dijete dok je u blizini vode čak i ako se igra pokraj malog dječjeg bazena. Izbjegavajte programe plivanja za malu djecu. Dijete može dobiti infekciju ili se nagutati previše vode. Osim toga, u roditelja se može razviti lažan osjećaj sigurnosti da njihovo dijete može „otplivati“ nekoliko zamaha.

Pričekajte da dijete navrši barem tri godine da biste ga upisali na tečaj plivanja, i odaberite onaj u kojem rade kvalificirani učitelji. Imate li bazen, postavite oko njega ogradu visoku najmanje 1,5 metara. Ograda mora imati vrata koja se sama zatvaraju.

Otrov
„Neprestano slušam kako djeca čeprkaju po bakinoj torbici i progutaju njene tablete za srce. Stariji ljudi često drže lijekove u malim kutijicama umjesto u onima koje djeca ne mogu otvoriti“, kaže nam jedna zagrebačka pedijatrica. Svake se godine na stotine djece primi u bolnicu zbog neke vrste otrovanja tvarima dostupnim u kućanstvu.

Zaštita:

Sve potencijalno štetne proizvode, a pod tim se podrazumijevaju svi lijekovi, vitamini, preparati željeza kao i pesticidi te sredstva za čišćenje, čuvajte dobro zaključane. Držite ih u originalnoj ambalaži, kako biste u slučaju otrovanja točno znali što gaje izazvalo.

Kolonjske vode, kozmetiku i vodicu za ispiranje usta držite na višim policama.

Na ladice i ormariće u kupaonici, kuhinji te svuda gdje je to potrebno, postavite brave koje dijete ne može otključati.

Jednogodišnje dijete može brže no što pretpostavljate shvatiti kako se što otključava. Zato budite dvostruko oprezni pa u donje ladice spremajte plastične zdjele, a opasne predmete stavljajte na visoko.

Lijekove, vitamine i druge proizvode kupujte u ambalaži napravljenoj tako da je dijete ne može samo otvoriti, iako ni to ne jamči stopostotnu sigurnost.

Lijekove nikada ne nazivajte „slatkišima“ ili „bombonima“.

Torbice s lijekovima držite izvan djetetova dohvata.

Kućno bilje stavite na više police i redovito provjeravajte ima li na podu lišća, cvjetova ili bobica.

Morate znati naziv svake vaše sobne i vrtne biljke.

Ni lijek koji dajete djetetu ne smije mu biti na dohvat.

U kući držite sredstvo za izazivanje povraćanja (pripravak od ipekakuane i aktivnog ugljena). Ako dijete proguta otrovnu tvar, možda će vam osoblje Hitne pomoći preporučiti da mu date jedno ili drugo, ovisno o tome što je progutalo.

Imajte pri ruci telefonski broj Hitne pomoći.

Padovi
Dva uobičajena scenarija: bebi je između 4 i 6 mjeseci.

Nalazi se na stolu za prematanje, roditelj se saginje da nešto uzme, a beba pada sa stola. Ili, majka stavlja bebu u sredinu bračnog kreveta dok se odijeva za posao. Beba se otkotrlja nekoliko puta i završi na podu.

Zaštita:

Nikad ne ostavljate bebu samu na krevetu, stolu za prematanje, trosjedu ili stolcu.

Dok je na stolu za prematanje, bebu uvijek osigurajte sigurnosnim pojasom. Čak je i tako osiguranu ne ostavljajte samu.

Na vrhu i dnu stepenica postavite sigurnosna vrata koja moraju biti dobro učvršćena.

Uvijek upotrebljavajte sigurnosne pojaseve da biste učvrstili bebu u kolicima, sjedalici, visokom stolcu i drugoj opremi.

Kad dijete počne ustajati u krevetiću, uklonite iz krevetića sve veće igračke koje bi mu mogle poslužiti za penjanje. Ovo je i vrijeme kada madrac treba staviti na najniži, a pomičnu stranu krevetića najviši položaj.

Ne stavljajte dijete u hodalicu. Mnogo je djece mlađe od 15 mjeseci završilo u bolnici zbog ozljeda povezanih s hodalicom, a nesreće su često uključivale i pad niz stepenice.

Bebinu sjedalicu ne postavljajte na stol ili kuhinjski element, stolac ili nestabilnu površinu. Osim toga, nikada ne ostavljajte dijete samo kada je u sjedalici.

Facebook
Twitter
Pinterest

ASTROLOGIJA TAROT NUMEROLOGIJA TELEFONOM

(POZIV DODIROM NA BROJ TELEFONA)

SRBIJA

120 RSD

ŠVAJCARSKA

2 CHF

HRVATSKA

3,49 KN

4,78 KN

AUSTRIJA

1,55 EUR

NEMAČKA

0,79 EUR* Cena mobilnog zavisi od operatera

BiH BH Telecom

1,4 KM

BiH m:tel

1,4 KM

ŠVEDSKA

7 SEK

ASTROLOZI AKTIVNI NA MREŽI

Astro SMS

Nikada nije kasno da preuzmete stvar u svoje ruke i obratite se našem stručnom i profesionalnom astro timu za svoju ličnu astro prognozu!

Saznaj šta te očekuje u budućnosti.