Kako zapravo razgovarati sa devojčicama?

Otišla sam na večeru kod prijateljice prošli vikend i upoznala njenu petogodišnju kćerku.

Mala Maja ima frćkavu smeđu kosu, oči kao srna i preslatka je u svojoj sjajnoj rozoj haljini. Htela sam da kažem: „Majo, tako si divna! Pogledaj se samo! Okreni se i pokaži nam tu divnu haljinu, slatkice jedna!“

Ali nisam. Suzdržala sam se. Kao i što se uvek ugrizem za jezik kada upoznajem devojčice, umirim taj prvi impuls da im kažem koliko su slatke/lepe/fino obučene/lepo očešljane.

Šta je tu pogrešno? To je način na koji se kod nas ljudi obraćaju devojčicama, zar ne? Zašto im ne bismo dali neki kompliment koji će im podstaći samopouzdanje? Zato što su tako slatke da hoću da puknem čim ih upoznam.

Ali stanite malo.

Ove sedmice su izašli izveštaji u medijima da gotovo polovina devojčica uzrasta od tri do šest godina brine o tome da su debele. U svojoj knjizi iznosim statistiku koja kaže da 15-18% devojčica mlađih od 12 godina sada redovno nosi maskaru, lajner i karmin; primećen je porast poremećaja ishrane, a pad samopouzdanja, a čak četvrtina mladih Amerikanki bi radije pobedila na takmičenju za top modele nego dobila Nobelovu nagradu.

Čak i pametne, uspešne studentkinje kažu da bi radije da su zgodne nego pametne.

Jedna majka iz Majamija je nedavno umrla od posledica estetske hirurgije, a iza nje je ostalo dvoje tinejdžera. Tragedija koja, nažalost, daleko od toga da je izolovan slučaj.

Ako učite devojčice da je izgled ono prvo što primetite, poručujete im da je to ono što je najvažnije. Tako devojčice od 5 godina završe na dijeti, sa 11 stavljaju puder, sa 17 uvećavaju grudi, a sa 23 idu na botoks. Kako je kulturološki imperativ da devojke izgledaju savršeno 24/7 postala nova normala, žene sve više postaju nesrećne.

Šta im nedostaje?

Život ispunjen smislom, život pun ideja i čitanja knjiga i vrednovanja na osnovu misli i postignuća.

E zato se trudim da sa devojčicama razgovaram drugačije.

„Majo“, rekla sam čučnuvši da nam pogledi budu na istoj visini, „drago mi je što smo se upoznale.“

„Takođe“, odgovorila je istreniranim, uljudnim glasom koji poručuje da je ona dobra devojčica i da razgovara sa odraslima.

„Hej, šta čitaš?“, pitala sam je sa neskrivenim sjajem u očima. Obožavam knjige. Potpuno sam luda za njima i ne krijem to.

Iskolačila je oči, a uvežbani, kulturni izraz lica se počeo kriviti pod naletom iskrenog uzbuđenja. Pa ipak, zastala je preda mnom, strankinjom.

„Ja baš obožavam knjige. A ti?“, pitala sam je.

Većina dece ih voli.
„DA!“, povikala je. „A sada mogu i sama da čitam!“

„Sjajno!“, rekla sam. I stvarno i jeste, za jednu petogodišnjakinju. Samo tako nastavi!

„Koja ti je omiljena knjigu?“

„Odoh po nju! Mogu li ti je pročitati?“

Njen odabir je bio naslov Purplicious. Šćućurila se kraj mene na kauču i ponosno mi pročitala svaku reč o heroini koja voli rozu boju, a koju muči grupa devojčica iz škole koje nose samo crno.

Nažalost, radila se o devojčicama i tome šta one nose i kako njihov odabir odeće definiše njihov identitet. Ali nakon što je zatvorila poslednju stranicu, usmerila sam razgovor na dublje teme koje se pojavljuju u knjizi: zločeste devojčice i vršnjački pritisak i odudaranje od grupe. Rekla sam joj da je moja omiljena boja zelena jer volim prirodu, a njoj se to svidelo.

Nijednom se nismo dotakle odeće ili kose ili tela ili toga ko je tu lep. Zapravo je iznenađujuće koliko je teško ne dotaći se takvih tema u razgovoru sa devojčicama, ali prilično sam tvrdoglava.

Rekla sam joj da ja samo što sam napisala knjigu i da se nadam da će i ona napisati knjigu jednog dana. Bila je prilično uzbuđena zbog te ideje. Obe smo bile tužne kada je Maja morala u krevet, ali rekla sam joj da i idući put odabere knjigu, pa da je pročitamo i pričamo o njoj. Ups. Toliko se uzbudila da nije mogla lako zaspati, pa je nekoliko puta izašla iz kreveta, sva nestrpljiva.

To je jedan majušni deo suprotstavljanja kulturi koja šalje pogrešne poruke našim devojčicama. Jedan majušni iskorak ka vrednovanju mozga žena. Jedan kratki trenutak namernog postavljanja primera. Da li će mojih nekoliko minuta sa Majom promeniti industriju lepote vrednu nekoliko milijardi dolara, rijaliti programa koji degradiraju žene, našu kulturu opsednutu poznatim ličnostima? Ne. Ali jeste promenilo Majinu perspektivu makar to jedno veče.

Pokušajte to idući put kada upoznate neku devojčicu.

Možda će u početku biti iznenađena i nesigurna jer retko ko da je pita o čemu razmišlja, ali budite strpljivi i istrajni. Pitajte je šta čita. Šta joj se sviđa, šta ne i zašto. Nema tu pogrešnih odgovora. Prosto stvarate inteligentan razgovor koji poštuje njen mozak. Starije devojčice možete pitati za mišljenje o trenutnim problemima i događajima: zagađenju, ratovima, srezivanju budžeta za škole. Šta joj smeta u svetu? Kako bi to popravila, da ima neki čarobni štapić? Možda vam odgovori budu naročito interesantni. Ispričajte joj svoje ideje i postignuća i predstavite joj svoje omiljene knjige. Postavite joj primer toga kako žena može da razmišlja i ponaša se.

Promenimo svet, jednom po jednom devojčicom.

Facebook
Twitter
Pinterest

ASTROLOGIJA TAROT NUMEROLOGIJA TELEFONOM

(POZIV DODIROM NA BROJ TELEFONA)

SRBIJA

120 RSD

ŠVAJCARSKA

2 CHF

HRVATSKA

3,49 KN

4,78 KN

AUSTRIJA

1,55 EUR

NEMAČKA

0,79 EUR* Cena mobilnog zavisi od operatera

BiH BH Telecom

1,4 KM

BiH m:tel

1,4 KM

ŠVEDSKA

7 SEK

ASTROLOZI AKTIVNI NA MREŽI

Astro SMS

Nikada nije kasno da preuzmete stvar u svoje ruke i obratite se našem stručnom i profesionalnom astro timu za svoju ličnu astro prognozu!

Saznaj šta te očekuje u budućnosti.