Planet Merkur vlada astrologijom, ali, između ostalog, i komunikacijom, stoga nije čudno što su neki astrološki termini ušli u svakodnevni govor. Često nismo niti svjesni da izrazi koje koristimo imaju svoju astrološku povijest.
Uzmimo “aspekt”, riječ koju često koristimo sa značenjem “stajalište”, “pogled na nešto”, kada gledamo sve dijelove nečega, na primjer, “sve aspekte nekog problema”. U astrološkoj umjetnosti aspekt označava određeni kutni odnos između dva planeta, kut koji može biti povoljan (trigon, sekstil) ili nepovoljan (kvadrat, opozicija, ponekad konjukcija) za temu ili problem koji promatramo. Tako, kada u svakodnevnom govoru promatramo neku situaciju sa “više aspekata” praktički koristimo astrološki način razmišljanja, gdje za cjelokupni uvid proučavamo “aspekte planeta u jednoj karti“.
U helenističko doba, kada je astrologija formirana, za taj kutni odnos između planeta koji ima određeno značenje, uzeta je grčka riječ koja doslovno znači “pogled”. Isti slučaj imamo i u indijskoj astrologiji, jyotishu, gdje se jyotish “aspekt” naziva “drishti” – riječ koja, također, u doslovnom prijevodu znači “pogled”.
Po tradicionalnoj astrološkoj teoriji, u aspektu su mogli biti jedino znakovi (i planeti u znakovima) koji se “vide”, koji se gledaju. U tom smislu, konjukcija nije “aspekt”, jer su planeti jedan na drugome, ne vide se. Znakovi koji se “gledaju” su oni koji su si nasuprot (180 stupnjeva, opozicija) udaljeni 90 stupnjeva (kvadrat), u istom elementu (trigonu, 120 stupnjeva) ili pak udaljeni 60 stupnjeva, u sekstilu.
No, zašto bi astrolozi za kutni odnos među planetima uzeli riječ koja označava “pogled”? Odgovor se krije u antičkoj optici, naime ona je počivala na ideji kako ljudsko oko isijava zrake na predmet koji gleda, i na taj način vidi. Slijedeći ovu tradiciju, astrološki aspekt – međusobni utjecaj planeta, postaje moguć samo ako se dotični planeti gledaju, ako mogu “baciti oko” odnosno zrake, jedan na drugog. Ova ideja zraka koje isijavaju iz oka održala se i u narodu, kroz strah od “urokljivog oka”.
Kad smo kod aspekata, riječ “opozicija”,koja nam je danas nekako samorazumljiva i koristimo je u politici (politička opozicija), u značenju protivljenja, suprotnog stajališta i borbe, također ima astrološku povijest. Odnosi se na kutni aspekt od 180 stupnjeva, kada su planeti u “opoziciji”, sukobu, otvorenom protivljenju.
I sedma kuća, koja s obzirom na AC (nas) čini kut od 180 stupnjeva, označava naše “javne neprijatelje”, suprotnu stranu u parnici, suprotni tim u sportu ili konkurenta za posao koji želimo, kao i bračnog partnera odnosno sve one koji nam se protive.
Kroz tu sedmu kuću, bračnog ili ljubavnog partnera, možemo pokupiti veneričnu bolest, još jedan termin koji dolazi iz astrologije. Venera je planet želje, seksualne ljubavi, stoga su nju krivili i za posljedice takve “ljubavi”, ponajviše sifilis. U engleskom se u prošlosti govorilo – “A night with Venus, a lifetime with Mercury” (noć sa Venerom, život sa Merkurom), jer bi noć provedena sa Venerom, odnosno u ljubavnom zagrljaju, mogla za posljedicu imati dugotrajno susretanje sa živom – u engleskom Mercury, osim planeta, označava i metal živu, kojom se liječila ova venerična bolest (hrabriji neka istraže na koji točno način).
Jedna od teorija za povijest termina “carski rez” kaže kako su majke “rađale” sinove u astrološki povoljno vrijeme, naime operacija se izvodila kako bi dijete imalo šansu doći na prijestolje zbog konfiguracije planeta koja to “obećava”.
“Zvijezde” (planeti i fiksne zvijezde) su nekada bile povezane sa bogovima, smatrane su bićima iz svijeta iznad našeg, sačinjene od petog elementa (kvintesencije, etera, po Aristotelu), vječne i nepromjenjive. Sa zvijezdama i sazviježđima su poistovjećivani mitološki likovi, heroji, a kasnije i rimski carevi.
No, danas “zvijezdama” nazivamo zvijezde sporta ili glume, pjevače i razne poznate ljude vrlo upitnih kvaliteta. Slična degradacija odnosno promjena značenja desila se i sa izrazom “idol”. U staro doba, “idoli” su označavali lažne bogove čije su slike (obličja) štovali oni koji su zastranili u vjeri, sjetimo se zlatnog teleta iz Starog zavjeta. Izvedenice riječi “idol” imale su negativno značenje nečeg lažnog, fantomskog, odraza prave slike. Danas idolima nazivamo “zvijezde” – pjevače, glumce, sponzoruše, gdje “idol” ima značenje “uzora”, ne shvaćajući da je šala na naš račun.
U tradicionalnoj astrologiji, planeti vladaju pojedinim godinama, danima u tjednu, pa čak i satima. Ovo vladarstvo planeta nad danima u tjednu očuvalo se i u modernim jezicima.
Astrološke izraze nalazimo i u stranim jezicima:
– Sunce vlada nedjeljom, pa tako u španjolskom imamo – domingo, u talijanskom – domenica, od latinskog dominus (gospodar), jer Sunce je gospodar ostalih planeta. U engleskom je ovo još očitije – Sun-day, dan Sunca.
– Moon-day je engleski Monday, ponedjeljak, dok u francuskom, talijanskom i španjolskom imamo – lundi, lunedi, lunes (izvedenice iz latinskog Lunae, što je naziv za Mjesec).
– Mardi, martedi i martes, su nazivi iz romanskih jezika za Marsov dan, utorak. Engleski naziv dolazi od anglo saksonske inačice Marsa koji se zove Tiw – Tiw’s day.
– Srijeda, tako ne astrološki naziv za Merkurov dan (mada Merkur i voli biti u sredini, gdje u svakom momentu može promijeniti stranu). Mercredi, mercoledi, miercoles u francuskom, talijanskom i španjolskom, dok engleski Wednes-day dolazi od Wodena, anglosaksonske inačice Odina, koji je merkuraste prirode.
– Četvrtak je Jupiterov dan, latinski Jovis bio je podloga za romanske nazive – jeudi, giovedi, jueves, dok nordijski Thor odgovara prirodi Jupitera i postaje Thurs-day u engleskom.
– Petkom vlada Venera, u romanskim jezicima – vendredi, venerdi, viernes, a engleski termin Fry-day dolazi od Frigg, nordijske boginje ljubavi i plodnosti poistovjećene s Venerom.
– Naša subota, talijanski sabato i španjolski sabado, dolaze od šabata, židovskog dana odmora, dok engleski Satur-day ukazuje na latinsko porijeklo, Saturni, dan Saturna.
Planeti su osim vladarstva nad vremenom, opisivali i karakter osobe kojom vladaju, tako se u engleskom još uvijek govori da je osoba “jovial”, jupiterska, odnosno pokazuje karakteristike Jupitera – vesela, prijateljska, dobre naravi.
Martial arts (borilačke vještine) su vještine borbenog Marsa, Martial Law vladavina vojske / zakon vojske, i tako pridjev martial (marsovski) označava povezanost s vojskom ili borbom.
I danas se u engleskom zna reći da je osoba “saturnine“, saturnska, odnosno ozbiljna, “siva”, depresivnog i mračnog raspoloženja, spora, “teška”.
“Lunatic character” (Mjesečev karakter) je pak naklonjen ludilu. Mjesec je nestalne prirode koja ljude pod njegovim utjecajem čini emocionalno i mentalno nestabilnima, pogotovo za vrijeme punog mjeseca, a ludnice su se do početka 20. stoljeća nazivale “lunatic asylums”.
Mercurial, kao opis ljudi pod utjecajem Merkura, označavao je njihovo promjenjivo i iznenadno, nepredvidivo i nepouzdano ponašanje, sklonost prevari i krađi, ali i elokventnost.
Engleski naziv za gripu, flu, skraćenica od influenza, dolazi od latinske riječi influentia. Vjerovalo se da nebeska tijela emitiraju neki fluid, i na taj način utječu na pojave epidemija bolesti. Na primjer, lunarna eklipsa u martu 1345. godine, u vrijeme konjukcije Saturna, Jupitera i Marsa u Vodenjaku, bila je povezana sa pojavom Crne smrti, odnosno buboničkom kugom.
Sama riječ influence (utjecaj) etimološki ima astrološko značenje i misli se na utjecaje planeta na zemlju i ljude putem tih okultnih emanacija, nekakvog fluidnog tipa. Pa i naša riječ “utjecaj” označava tok nečega, utjecanje neke “tekućine” u nešto ili na nešto. Od strane planeta?
Utjecaj planeta na ljubavni život ovjekovječio je Shakespeare izrazom “star crossed lovers” koji se i danas koristi za parove koji su si “suđeni”, no nesretni i čija je ljubav “osuđena na propast”, kao ona Romea i Julije.
Kada je netko ili nešto “eclipsed”, figurativno je zasjenjen kao Sunce ili Mjesec za vrijeme eklipse, blokiran, prekriven, skriven i zbog toga odbačen, propao.
Takva eklipsa je za tu osobu katastrofa, “disaster” u engleskom jeziku, odnosno dis-astro iz latinskog. Riječ koja označava loše “zvijezde”, nevolju koja se dešava zbog nepovoljnog položaja planeta.
Da se nevolje ne bi dešavale, dobro je unaprijed uzeti u obzir astrologiju. Engleska riječ consider etimološki znači “sa zvijezdama” (com sideris), uzeti u obzir i proučiti kako su postavljeni planeti.
Konsideracijom možda spriječimo koju katastrofu i osiguramo “many happy returns”. Ova engleska fraza danas se koristi pri čestitanju rođendana, a nekada se koristila i kao izraz dobrih želja za druge sretne događaje. Ono što se vraća (return) je Sunce koje se svake godine na (skoro) isti dan nađe tom stupnju zodijaka, te čestitari žele još mnogo sretnih godišnjica – solarnih povrataka.
Kao i engleski govornici, kada smo sretni kažemo da smo “u sedmom nebu” (in seventh heaven), fraza koja dolazi iz islamske tradicije i označava sedmu sferu, sedmo nebo, ono Saturnovo koje je najviše i najbliže Božanskom.
Iz židovske tradicije dolazi izraz “Mazel tov” koji se koristi kada nekome čestitamo ili želimo sve najbolje. Doslovniji prijevod bi bio “nek’ ti je sa srećom”odnosno sa sretnom zvijezdom, “Mazel” je zvijezda, a “tob” dobro.
Ako znate za još astroloških izraza iz naših ili stranih jezika, svakako javite!